Info k pôstu

Existuje viacero spôsobov ako sa postiť

Úplný pôst – iba voda
Danielov pôst – podľa proroka Daniela, ktorý sa postil 21 dní a nejedol iba zeleninu a ovocie a pil vodu… Nejedz žiadne mäso, mliečne výrobky, žiadne sladkosti, žiadna káva, čaje ani sladké malinovky a žiaden chlieb a cestoviny. Pi vodu. Jedz všetky druhy zeleniny a ovocia, strukoviny (fazuľa, šošovica, sójové produkty), orechy a semená, korenie. Do jedálnička takisto môžeš zahrnúť hnedú ryžu a celé zrná obylia (ovos, pšenica) ale nie múku.
Čiastočný pôst – Čiastočný pôst trvá od 6.hod ráno do 3.hod poobede, alebo od východu do západu slnka. Ako čiastočný pôst tiež berieme vynechanie niektorého jedla počas dňa, alebo vynechanie sladkostí a mäsa.

V Biblii nájdeme 3, 7, 14, 21 alebo 40 dňový pôst. My sme sa rozhodli pre 21 dňový Danielov pôst. Samozrejme každý je slobodný si zvoliť spôsob akým bude postiť. Môžeš začať 3-dňovým úplným pôstom. Ak zo zdravotných dôvodov nemôžeš vynechať jedlo úplne, tak si zvoľ Danielov pôst alebo čiastočný pôst s tým, že vynecháš aspoň jedno jedlo denne (napr. raňajky a obed).

Keďže cieľom pôstu je hľadať Pána, tak urob si pre neho čo najviac času. Činnosti, ktoré nepotrebuješ, obmedz – ako je sledovanie TV, surfovanie po webe a sociálnych sieťach. Venuj radšej tento čas Božiemu Slovu, modlitbe dobrej knihe alebo audio kázni.

Ako začať
Začni s jasným cieľom. Buď konkrétny. Prečo sa postíš? Potrebuješ smerovanie, uzdravenie, obnovenie manželstva alebo riešenie pre nejaké rodinné záležitosti? Čelíš finančným ťažkostiam?

  • Uctievaj Pána za jeho obeť a lásku k Tebe.
  • Pros Ducha Svätého o vedenie v Tvojom živote.
  • Hľadaj usilovne Pána, aby odpovedal na tvoje modlitby.
  • Denne si oddeľ čas aby si sa modlil a čítal Bibliu.
  • Vyhni sa každému rozptýleniu ako je TV, internet, skype atd.

Tento rok sa modlíme: „Pane, zmeň moje okolie!“ Modli sa za konkrétnych ľudi a ich spasenie.

Duchovná príprava
Vyznaj svoje hriechy Bohu, Pros Ducha Svätého, aby ti ukázal tvoje slabé oblasti. Odpusť tým, ktorí ti ublížili, a požiadaj o odpustenie tých, ktorým si ublížil ty (Marek 11:25Lukáš 11:417:3-4). Podriaď svoj život úplne Ježišovi Kristovi a odmietni svetské túžby, ktoré sa ti v tom snažia zabrániť. (Rímskym 12:1-2).

Fyzická príprava
Hoci je pôst hlavne duchovnou disciplínou, začína zmenou fyzických zvykov. Nemal by si postiť bez špecifickej fyzickej prípravy.

Ak sa plánuješ postiť niekoľko dní, pred jeho začiatkom ti pomôže jedávať menšie porcie než prestaneš jesť úplne. Pred pôstom si odopri „posledné veľké hody“. Zmenšovanie porcií niekoľko dní pred pôstom dá signál tvojej mysli, žalúdku a apetítu, že aj menej jedla je v poriadku.

Niektorí zdravotníci odporúčajú jesť 2 dni pred začatím pôstu iba surovú stravu. Tiež sa odporúča odstaviť kofeínové nápoje a sladké jedlá, aby sa zmenšil hlad a nepohodlie v prvých dňoch pôstu.

Čo očakávať
Hoci je pôst úžasným duchovným požehnaním, nie je vždy jednoduchý. Často je sprevádzaný rôznymi telesnými aj duševnými ťažkosťami a nepohodlím.

Môžeš zažívať nejaký vnútorný konflikt, keďže si odopieraš potešenie z jedenia chutného jedla. Každý druh pôstu ti prinesie aj pocit netrpezlivosti a podráždenosti. Počas 3-dňového pôstu tento boj vyvrcholí na konci 2.dňa. To bude ten najlepší čas, aby povstalo tvoje „ja“ a povedalo, „Ďalej už nepôjdem. Už toho mám dosť.“

Bolesti z hladu
Najväčšie sú počas prvých 3 dní. Môže sa vyskytnúť pocit chladu, ťažké dýchanie, zvýšený telesný zápach, citlivosť na svetlo, zmeny v spánku, bolesti hlavy a žalúdka. V dôsledku zvýšeného príjmu tekutín, môžeš očakávať aj častejšie vylučovanie. Biely povlak na jazyku môže byť sprievodným znakom detoxikácie organizmu.

Po prvých 2 týždňoch predĺženého pôstu, mnohé z týchto symptómov ustúpia. Pokračujúce bolesti v rôznych častiach tela zvyčajne znamenajú znižovanie vrstvy  tuku, čo však nie je vôbec škodlivé. Avšak akékoľvek rozsiahle bolesti by mali byť okamžite vyšetrené lekárom.

Bolesti hlavy alebo žalúdka môžu byť výsledkom odlevu soli, cukru alebo kofeínu z tela. Znížením ich ešte pred začatím pôstu ti pomôže sa týmto bolestiam vyhnúť. Bolesti v dolnej časti chrbta môže značiť, že si dehydratovaný, preto vždy pi dostatok tekutín. Pri prudkom pohybe môže dôjsť k závratom, vtedy na sekundu, dve zastaň a pohybuj sa pomaly.

Počas pôstu, zažiješ rôzne boje, nepohodlie, duchovné víťazstvá a zlyhania. Ráno sa môžeš cítiť ako na vrchole sveta, ale večer budeš zápasiť s telesným pokušením vyjesť chladničku a počítaním dní do konca pôstu. Obzvlášť to môžu očakávať nováčikovia v pôste. Aby si čelil týmto pokušeniam, tráv viac času s Pánom. Vyjdi von prechádzku na čerstvom vzduchu, počas ktorej hovor s Pánom.

Ako ukončiť pôst
Keď príde čas ukončenia pôstu, nezačni sa prejedať. Keďže sa tvoj žalúdok zmenšil, a črevá počas pôstu nepracovali, začni tuhú stravu jesť postupne a v malých porciách, aby si sa vyhol zlyhaniu obličiek alebo zažívacím problémom. Ak by si naraz začal jesť tak, ako pred pôstom, tvoje telo by zažilo šok a zažíval by si mnohé fyzické ťažkosti.

Pridaj komentár