Základné odporúčania k pôstu

Predtým, než sa začneš postiť, prosím ťa, prečítaj si tieto základné odporúčania k pôstu.

Druhy pôstu:

Úplný pôst – Pi iba tekutiny (stanov si konkrétny počet dní)
Danielov pôst – Nejedz žiadne mäso, žiadne sladkosti a žiaden chlieb. Pi vodu a džús. Jedz zeleninu a ovocie.
3-dňový pôst /alebo 7, 14, 21, 40 dňový/ – Tento pôst môže byť úplný pôst, Danielov pôst, ale sa môžeš vzdať aspoň jedného jedla denne.
Čiastočný pôst – Čiastočný pôst trvá od 6.hod ráno do 3.hod poobede, alebo od východu do západu slnka.

Môžeš si vybrať pri tom z 3 druhov pôstu – úplný, Danielov, alebo pôst, pri ktorom vynecháš niektoré jedlá.

Ako začať

Začni s jasným cieľom. Buď konkrétny. Prečo sa postíš? Potrebuješ smerovanie, uzdravenie, obnovenie manželstva alebo riešenie pre nejaké rodinné záležitosti? Čelíš finančným ťažkostiam? Pros Ducha Svätého o vedenie. Denne sa modli a čítaj Bibliu.

Duchovná príprava

Vyznaj svoje hriechy Bohu, Pros Ducha Svätého, aby ti ukázal tvoje slabé oblasti. Odpusť tým, ktorí ti ublížili, a požiadaj o odpustenie tých, ktorým si ublížil ty (Marek 11:25Lukáš 11:417:3-4). Podriaď svoj život úplne Ježišovi Kristovi a odmietni svetské túžby, ktoré sa ti v tom snažia zabrániť. (Rímskym 12:1-2).

Fyzická príprava

Hoci je pôst hlavne duchovnou disciplínou, začína zmenou fyzických zvykov. Nemal by si postiť bez špecifickej fyzickej prípravy.

Ak sa plánuješ postiť niekoľko dní, pred jeho začiatkom ti pomôže jedávať menšie porcie než prestaneš jesť úplne. Pred pôstom si odopri „posledné veľké hody“. Zmenšovanie porcií niekoľko dní pred pôstom dá signál tvojej mysli, žalúdku a apetítu, že aj menej jedla je v poriadku.

Niektorí zdravotníci odporúčajú jesť 2 dni pred začatím pôstu iba surovú stravu. Tiež sa odporúča odstaviť kofeínové nápoje a sladké jedlá, aby sa zmenšil hlad a nepohodlie v prvých dňoch pôstu.

Rozhodnutie ako sa postiť

Druh pôstu, pre ktorý sa rozhodneš, je na tebe. Môžeš sa dať na úplný pôst, počas ktorého budeš iba piť tekutiny, alebo sa môžeš postiť ako Daniel, ktorý si odoprel sladké a mäso, a pil iba vodu. Nezabudni nahradiť čas na jedlo časom modlitby a štúdia Božieho slova.

Rozhodnutie ako dlho sa postiť

Môžeš sa postiť tak dlho, ako chceš. Väčšina sa dokáže veľmi ľahko postiť  1 až 3 dni, ale možno budeš vnímať, že máš vstúpiť do dlhšieho pôstu, možno 21 až 40 dní. Pri tomto rozhodovaní použi múdrosť a modli sa. Začiatočníkom sa odporúča začať pomaly.

Čo očakávať

Hoci je pôst úžasným duchovným požehnaním, nie je vždy jednoduchý. Často je sprevádzaný rôznymi telesnými aj duševnými ťažkosťami a nepohodlím.

Môžeš zažívať nejaký vnútorný konflikt, keďže si odopieraš potešenie z jedenia chutného jedla. Každý druh pôstu ti prinesie aj pocit netrpezlivosti a podráždenosti. Počas 3-dňového pôstu tento boj vyvrcholí na konci 2.dňa. To bude ten najlepší čas, aby povstalo tvoje „ja“ a povedalo, „Ďalej už nepôjdem. Už toho mám dosť.“

Bolesti z hladu – najväčšie sú počas prvých 3 dní. Môže sa vyskytnúť pocit chladu, ťažké dýchanie, zvýšený telesný zápach, citlivosť na svetlo, zmeny v spánku, bolesti hlavy a žalúdka. V dôsledku zvýšeného príjmu tekutín, môžeš očakávať aj častejšie vylučovanie. Biely povlak na jazyku môže byť sprievodným znakom detoxikácie organizmu.

Po prvých 2 týždňoch predĺženého pôstu, mnohé z týchto symptómov ustúpia. Pokračujúce bolesti v rôznych častiach tela zvyčajne znamenajú znižovanie vrstvy  tuku, čo však nie je vôbec škodlivé. Avšak akékoľvek rozsiahle bolesti by mali byť okamžite vyšetrené lekárom.

Bolesti hlavy alebo žalúdka môžu byť výsledkom odlevu soli, cukru alebo kofeínu z tela. Znížením ich ešte pred začatím pôstu ti pomôže sa týmto bolestiam vyhnúť.

Bolesti v dolnej časti chrbta môže značiť, že si dehydratovaný, preto vždy pi dostatok tekutín. Pri prudkom pohybe môže dôjsť k závratom, vtedy na sekundu, dve zastaň a pohybuj sa pomaly.

Počas pôstu, zažiješ rôzne boje, nepohodlie, duchovné víťazstvá a zlyhania. Ráno sa môžeš cítiť ako na vrchole sveta, ale večer budeš zápasiť s telesným pokušením vyjesť chladničku a počítaním dní do konca pôstu. Obzvlášť to môžu očakávať nováčikovia v pôste. Aby si čelil týmto pokušeniam, tráv viac času s Pánom. Vyjdi von prechádzku na čerstvom vzduchu, počas ktorej hovor s Pánom.

Ako ukončiť pôst

Keď príde čas ukončenia pôstu, nezačni sa prejedať. Keďže sa tvoj žalúdok zmenšil, a črevá počas pôstu nepracovali, začni tuhú stravu jesť postupne a v malých porciách, aby si sa vyhol zlyhaniu obličiek alebo zažívacím problémom. Ak by si naraz začal jesť tak, ako pred pôstom, tvoje telo by zažilo šok a zažíval by si mnohé fyzické ťažkosti.

Pridaj komentár